Головною рисою 47-го новопризначеного президента Дональда Трампа є непередбачуваність. Це означає, що у людини немає стержня, того, що називається strategic vision. Про це у коментарі Громадське.Київ каже директор Інституту зовнішньополітичних досліджень Григорій Перепелиця.
Його бачення вкладається у гасло “Америка понад усе”. Це означає, що все має працювати на інтереси Америки, пояснює експерт.
Що очікувати у зовнішній політиці від Дональда Трампа?
– Ми тут можемо аналізувати зовнішню політику Трампа,яку він уже проводив за попередньої каденції. Така непередбачуваність говорить про те, що це імпульсивна людина. І він не має стратегії. Хоча зараз в інтернеті вже з’явилось, Trump Foreign Policy Strategy, власне, це тільки набір певних позицій. У Трампа немає, як такої, чіткої стратегії, яка би вкладалась в американські інтереси, пов’язані з глобальним лідерством.
Він може приймати рішення в залежності від настрою.. Сподобався йому Путін і він говорить “я довіряю Путіну більше, ніж власним розвідувальним службам”, “я от хотів би мати таку владу в Америці, яку має Путін”. Тобто можемо опиратися не на його вислови, лише на його дії попередні.
Як аналізуєте попередню каденцію?
– У нього була досвідчений міністр оборони Джеймс Меттіс, міністр оборони, Рекс Тілерсон, помічник з національної безпеки, Держсекретар МайкПомпео, це – досвідчені люди, які мають досвід в сфері, яку очолювали. А у нього самого немає того, що було в інституті президента – це професійні знання, які забезпечуються певною стратегічною культурою.
У будь-якій зовнішній політиці чи національних інтересах країни на міжнародній арені три ключові фундаментальні інтереси. Це безпека, державний суверенітет і процвітання, тобто економіка, або бізнес чи гроші. Подивимося, які з цих пріоритетів вибирав Трамп. Наприклад, щодо територіальної цілісності, будував паркан з Мексикою, так він його і не добудував.
От його імпульсивність, що він за щось береться, а потім кидає. Для нього головне кинути пилюку в очі, сформувати враження. От він як актор працює, він любить виступати перед масами, і ми бачимо, що він веде більшою мірою себе як актор. Актор, закидаючи такі розхожі для маргінальної публіки фрази, інколи одна фраза суперечить іншу. І ця людина провокує хаос. Це те, що потрібно, власне, Путіну. Хаос, міжнародний хаос в тому числі.
Наскільки він може бути залежний від Путіна?
– Є інсайдерська інформація, що він же був багато разів банкрутом, і його виручали російські спецслужби. Тобто він перебуваєі в психологічній, і, очевидно, в матеріальній залежності від Путіна, від Росії.
І тому постійно ми бачимо такі реверанси в бік Росії. Ці його виступи. Що в Хельсінкі він сказав “я більше довіряю Путіну, ніж власним розвідним службам”. А далі в Сеулі на 20-ці він, що на прес-конференції сказав “я заздрю Путіну, що в нього є такий режим”.
У Трампа жага до влади така ж, як жага до бізнесу. Творити, користуватись владою заради бізнесу. І коли ми переговоримо, що з пріоритетів, американських інтересів Трамп вибере в зовнішній політиці, чи безпеку, чи бізнес, очевидно, що він вибере бізнес. І на цій бізнесовій основі він буде торгуватися спосібно.
А що нам з цим робити? Опиратися тепер на підтримку Європи?
– Чим небезпечний Трамп, тим, що любить диктаторів. Він заздрить диктаторам, що вони мають таку повноту влади. Він заздрить Путіну, він заздрить Сі-Цзіньпіну, Кім чен Ину.
Коли ми говоримо про оцей глобальний конфлікт, який аналітика називає Третьою світовою війною, Байден невипадково постійно наголошував, що це війна між демократією, авторитаризмом і тоталітаризмом.
Так от Трамп не буде підтримувати демократію. І це виклик для нас, тому що ми захищаємо всю європейську демократію в цій війні з Росією. Та не тільки з Росією, тепер вже і з союзниками.
Нам залишається сподіватися тільки на Європу. Для Європи і для НАТО це буде шок.
Якими методами може користуватись Трамп?
– Трамп буде користуватися виключно дипломатичними засобами, можливо, частково санкціями. Хоча тут буде торг про зняття санкцій з Росії. А торгівля з Україною буде полягати в тому, якщо Україна зараз не припинить бойові дії і не погодиться на те, щоб віддати ту територію.
Володимир Зеленський недавно зустрічався з Трампом. Про що могли домовитися?
– Зеленський відвідав завод по виготовленню боєприпасів у Пенсильвані. Це ключовий штат на виборах і було жахливе сприйняття команди трампівської, що навіть вимагали видворити нашого посла Маркарову,
І в цих умовах Зеленський міг би відстояти свою гідність і вибрати певне нейтральне місце, але не їхати як підлеглий до нього. І начебто Зеленський уладнав це. Напруга була знята, але не позиція Трампа, коли говорить, що готовий закінчити війну у нас за 24 години.
Нам треба більш активно працювати з європейцями, особливо з тією групою рішучих країн, перш за все це країни Північної Європи. З Францією, з Британією, з Польщею, з країнами Балтії, з Румунією. У Болгарії, це власне наша дипломатія намагається робити.
Чи сформує проукраїнську команду?
– А хто складає команду Трампа? Венц, який мітить на посаду віце-президента. Маск? Це люди антиукраїнського настрою, проросійського, що з Росією ми домовимося і буде спільний бізнес. Нам треба переходити до стану війни, загальної мобілізації не тільки військовозапов’язаних, а й нашої економіки. Тому що нас можуть поставити на межу капітуляції.
Хіба капітуляція в інтересах Америки?
– Ні, тому що це буде означати, що це капітуляція Америки, інтересів в Америки у всій Центральної Східній Європі. Але воно ось так буде тягнутися.
НАТО перетворилось за часи Столтенберга остаточно в безпекову організацію оскільки займалось миротворчістю. Номінально вони вже не здатні обороняти східний фланг НАТО, це очевидно. НАТО у будь-який спосіб хоче уникнути зіткнення з Росією. Якщо ви дотримуєтесь такої стратегії, то про яка мова може бути про стратегію стримування.
Трамп каже, що має намір зупинити всі війни, але він вперше в історії Америки ігнорує роль воєнної сили? На силовому балансі базується вся система міжнародних відносин.
Америка вже не спроможна бути глобальним лідером.Тому оця доктрина глобального лідерства, яка була проголошена в часи 90-х років вона повністю себе вичерпала. Фінансова криза 2008 року підірвала Америку. Вони вкладали колосальні інвестиції в Китай, тепер зрозуміли, що Китай їх обганяє, і тому, коли на першу каденцію прийшов Трамп, він дійсно був стурбований, як 200 мільярдів вони втратили на торгівлі з Китаєм. Тому що Китай більше експортував, ніж американці в Китай. У США вже немає можливостей і потенціалу відновити це глобальне фінансування. І тому світ рухається швидко рухається до багатополярності.
Нам залишається переходити до стану тотальної війни.І, звісно, шукати союзи. Союзи з європейцями, не з НАТО. НАТО не спроможне вже обороняти східний фланг і країни східного флангу. Тому треба шукати союзи з країнами. На жаль, ви бачите, що Росія має воєнний союз, а Україна не має жодного союзника свого. Ми маємо партнерів, але не маємо союзника.