Ставка більша за життя? У Росії комуністи жадають розправи над головою Центробанку за проблеми в економіці

Кремль починає шукати крайніх в економічних негараздах через війну, котру вперто називає “успішною,” хоча переважна більшість росіян думає інакше. Символічно, що першою жертвою смислових ігор Путіна стали – росіяни.

12 листопада 2024 року у російській Державній думі висунули звинувачення на адресу голови Центробанку (ЦБ РФ) Ельвірі Набіулліній.

Високу посадовицю викликали “на розмову” думські комуністи (фракція КПРФ”). До них доєдналися й депутати від “Справедливой России”. Обидві партії вважаються умовно опозиційними пропутінській “Единой России”. Хоча рандеву пройшло за зачиненими дверима, депутатка-комуністка Марія Прусакова у своєму Telegram-каналі написала про обіцянку Набіулліної знизити облікову ставку у березні 2025 року.

Через допис вибухнув скандал, оскільки обіцянку підтвердив депутат від Марій Ел, але у Центробанку заявили: жодних термінів не озвучували, ставка визначатиметься економічними чинниками.

На два пункти відразу

25 жовтня 2024 року ЦБ РФ підвищив облікову ставку до історичного максимуму до 21%. Попереднє підвищення було зафіксоване у лютому-квітні 2020 року (20%). Іншими словами, причинно-наслідковий зв’язок з війною Росії в Україні простежується дуже чітко.

У ЦБ РФ пояснюють рішення економічними чинниками: так вдасться взяти під контроль і знизити інфляцію до 4% річних. Оскільки ця мета залишається актуальною п’ятий рік поспіль, радикальне рішення Центробанку свідчить про гостроту фінансової кризи.

Прискорення інфляції

Для пересічних росіян підвищення облікової ставки ЦБ означає прискорення інфляції, зростання цін на продукти харчування й найнеобхідніші речі.

Менше молока – більше ракет для України?

Новорічний настрій росіянам уже попсували виробники ялинкових прикрас, котрі анонсували здорожчання продукції мінімум на 10-20%. А ціни на молоко стрибнули після 25 жовтня так, що цим зацікавилася Генпрокуратура. У профільній російській асоціації виправдовують подорожчання одного з базових продуктів харчування збільшенням облікової ставки ЦБ, що вплинуло на вартість у ланцюгу виробництва.

Знайшла винних

Росіян також попередили про підвищення цін на електроніку. Голова Центробанку Ельвіра Набіулліна на зустрічі з думською так званою опозицією стверджувала, що регулятор “контролює динаміку”. Але чим виправдати “стрибки цін” так, щоб це було вагомо, перед росіянами, депутати так і не втямили. У ЦБ пояснюють цінову лихоманку прискоренням зростання попиту, котрий на деякі товари випереджає пропозицію. Також Набіулліна звернула увагу на зростання державних видатків (у тому числі, на оборону), що матиме наслідком підвищення тарифів.

Опосередковано цю версію підтверджує збільшення Мінфіном РФ майже удвічі обсягу бюджетного дефіциту. Як стверджують аналітики Bloomberg, основними причинами є санкції та видатки на військові потреби. На їхню думку, подальше збільшення облікової ставки не зупинить маховик інфляційних процесів, адже протягом 2022-2024 років стримати здешевлення рубля не вдалося.

Усе покриє криза

Тому росіяни будуть розплачуватися за військово-геополітичні криваві ігри господаря Кремля зі своїх гаманців. Причому озвучені офіційні цифри – верхівка айсберга. Щоб не підвищувати ціни на продукти харчування так явно, що це може викликати обурення або підозри (як з молоком), виробники вдаються до хитрощів. Наприклад, зменшують обсяг товару в упаковці. За словами російських експертів, звично беручи з полиці пачку крупи чи пакет молока, споживачі, як правило, не звертають увагу, що у пачці крупи не 1 кілограм, а 950 чи 900 грамів, а молока не 500, а 450 мілілітрів. Прийом виявився настільки вдалим, що нині у Росії так реалізуються понад 80% молочної продукції та 97% круп.

Інша хитрість – акції та знижки, після яких складно пригадати вартість продукту. Завершується акція – ціна, як правило, піднімається. Якщо і це не спрацьовує, виробники мудрують з формою упаковки або нарізають товар тоншими слайсами.

Ще й без даху

На зустрічі у Держдумі Ельвіра Набіулліна анонсувала ліквідацію пільгової іпотеки (зі ставкою 8% річних), на базі якої розквітли “сірі” схеми. На думку голови ЦБ РФ, це стримає попит, а отже – темпи здорожчання квадратних метрів житлоплощі. Однак програми далекосхідної пільгової іпотеки під 2% річних залишаться.

Це обурило депутатів, адже пільгова іпотека є одним із ключових чинників збільшення народжуваності та створення нових сімей.

Водночас Набіулліна заявила, що у розкрутці інфляційних процесів винні самотні росіяни, котрі “роблять імпульсивні покупки” і “не схильні до накопичень”. На додачу, вона запропонувала “заморозити” зарплати.

Щодо пільгової іпотеки, нові умови діятимуть, як очікується, з 1 липня 2025 року. Йдеться про обмеження терміну 30 роками і про збільшення суми першого базового внеску.

“Вбивця економіки” та російський ВПК

Пояснення депутатів не задовольнили, хоча Набіулліна настрахала: якби не підвищення ставки, “було б гірше”. На це лідер “Справедливой России” Сергій Миронов заявив: “З липня 2023 року рівень інфляції в РФ подвоївся, попри зусилля ЦБ РФ… Підприємства ВПК змушені брати кредити під високі відсотки, що негативно позначається на виконанні оборонних замовлень”.

А ще через рішення Центробанку росіянки народжують рідше, додала комуністка Прусакова. І молоді жінки змушені відмовляти собі у радощах материнства.

Скоро криза і гаплик?

Ще у жовтні 2024 року ЦБ РФ лякав росіян глобальною кризою, котра станеться на початку 2025 року. Через високу облікову ставку та економічні дисбаланси, котрих вона не знімає, на світовому ринку очікується фінансова криза, аналогічна кризі 2007-2008 років.

За даними ЦБ, центробанки різних країн уже реагують – знижують облікові ставки, щоб попередити або пом’якшити кризу. Але росіяни не такі. “Краще дорогі кредити, ніж дорогі продукти”, – констатувала Набіулліна.

“Це не те, що ви подумали”

Росіяни у соцмережах висловили кілька версій того, що відбувається.

1. Інтриги прем’єра Михайла Мішустіна за підпорядкування фінблоку уряду і Центробанку (нині він є самостійним органом). Опосередковано про це свідчить намір Миронова внести проєкт про підпорядкування ЦБ РФ урядовим структурам.

2. Хитрий план фінансової війни Путіна проти Заходу після того, як не вдалося від’єднатися від долара у межах БРІКС.

Сама Ельвіра Набіулліна порадила обуреним депутатам, особливо тим, котрі так турбуються про ВПК, згадати фільм “Королівство кривих дзеркал”. За її словами, “все не так, як ви думаєте”. Але як насправді – так і не пояснила.

У Росії за суперечності з “курсом Путіна” розплата миттєва. Так, 12 листопада звільнили голову Суджанського району Курської області Олександра Богачова. Мешканці Суджі напередодні у Курську вийшли на несанкціоновану акцію протесту з вимогами негайної евакуації мирних жителів та видачі житлових сертифікатів. До Курської області негайно вилетів на “зустріч із населенням” віцепрем’єр Марат Хуснуллін із завданням розібратися і доповісти особисто Путіну.

Але Набіулліна після всіх обурливих заяв залишиться, з великою вірогідністю, головою ЦБ РФ. Тим паче, її заступник Олексій Заботкін напередодні зустрівся з депутатами “Единой России”, де анонсував новий злет облікової ставки вже у грудні 2024 року. Схоже, пояснення на цій зустрічі, куди російська умовна опозиція не була допущена, всіх задовольнили. Адже після того, на зустрічі з лідером фракції “Единая Россия” Володимиром Василь’євим 12 листопада, Путін говорив переважно про вибори до Держдуми у 2026 році, хоча основою темою було заявлено бюджет-2025.

Джерело: https://gazeta.ua/articles/politics/_stavka-bilsha-za-zhittya-u-rosiyi-komunisti-zhadayut-rozpravi-nad-golovoyu-centrobanku-za-problemi-v-ekonomici/1199238

Читайте також